Rekordot döntött látogatottságával a 360 Design Budapest kiállítás

A Budapest Design Week kiemelt helyszíne, a Red Dot-díjas 360 Design Budapest kiállítás kimagasló szakmai és közönségérdeklődést generált: a tárlat több mint 100 hazai és régiós kortárs alkotó munkásságát mutatta be – és abszolút rekordot döntve – közel 5000 látogatót vonzott a helyszínre. A tárlaton közel 300 designterméket, valamint ipar- és képzőművészeti alkotást tekinthettek meg a látogatók, amelyek a kortárs formatervezés leginnovatívabb megoldásait vonultatták fel.

Az immár ötödik alkalommal megrendezett, több hazai és nemzetközi elismeréssel jutalmazott designkiállítás idén nap mint nap többszáz érdeklődőt vonzott a helyszínre. A Nyugati Pályaudvar egykori várótermében kialakított látványos installációs megoldás, valamint a közel 300 ipar- és képzőművészeti alkotásból álló tárlatot közel 5000-en tekintették meg.

A felújítás alatt álló, impozáns történeti környezet az indusztriális állványzattal kombinálva épp olyan sikeresen kapcsolta össze a múltat és jövőt, ahogyan az Iparművészeti Múzeum gyűjteményének különleges darabjai reflektáltak a kortárs designremekekre. A holland, ukrán, szlovák, cseh, lengyel és osztrák tervezőkből, valamint hazai alkotókból álló koherens szelekció remekül megmutatta, a magyar és regionális design nemzetközi színvonalát. A designtermékek és a kortárs ipar- és képzőművészeti alkotások megállták a helyüket a legikonikusabb század közepi hazai tárgyak mellett is. A kiállított tárgyak innovatív tervezési megközelítéseket, kézműves technikákat, fenntartható technológiákat vagy az alkotók egyedi know-how-ját mutatták be, mindemellett a legmodernebb gyártási módszereket is sok esetben ötvözték.

A váróterem centrumában elhelyezett építkezési állványzat körívben vette birtokba a teret: középen egy kisebb tárgyakkal borított hosszú asztalon, míg az installáción több emeleten sorakoztak a változatos művek. A látványos, innovatív és fenntartható alkotások értelmezésében a hazai kulturális színtér prominens képviselői, elismert művészek, zenészek, írók és költők segítettek az érdeklődőknek – az exkluzív tárlatvezetéseken közel 1000 látogató vett részt.

A legfiatalabb generációt Bonta Gáspár, a kiállítás kurátora kalauzolta el a kortárs design világában, amely kiemelt fontosságú programpontként szerepelt az idei 360 Design Budapest naptárjában. A kreatív iparágak közötti együttműködések elősegítése érdekében a szakképzési és felsőoktatási intézmények tanulói és oktatói is meghívást kaptak a rendezvényre: összesen 7 különböző szakoktatási és szakképzési intézményből 230 diák és hallgató érkezett az edukációs programokra. A résztvevők így nemcsak a design irányvonalairól kaptak átfogó képet, hanem a szakma jövőbeli karrierlehetőségeiről és versenyképességéről is tájékozódhattak.

Már a rendezvény nyitóeseményén többszáz kreatív tartalom született a kiállításról. Az installációs metódus és a prezentált designremekek olyan jelentős sikert arattak a látogatók körében, hogy több mint egymilliós elérést generált a 360 Design Budapest a közösségi média felületein. Ez nemcsak a magyar design hazai láthatóságát növelte, hanem tovább erősítette a szcéna nemzetközi ismertségét is.

A 360 Design Budapest emellett a látogatók és a kortárs design összekapcsolódását is segítette és a tervezőknek és gyártóknak is találkozási lehetőséget biztosított. A ‘Meet the Designer and Manufacturer’ program előmozdította a szakmai együttműködéseket és eszmecseréket, miközben a kiállítás látogatói számára lehetőséget nyújtott arra, hogy személyesen találkozhassanak kedvenc designmárkáik képviselőivel.

A Magyar Divat & Design Ügynökség hosszú távú célkitűzései között szerepel, hogy Magyarországot regionális designközponttá emelje, és a kiállítás révén kaput nyisson a hazai és környező országok alkotói számára, nemzetközi ismertséget és bemutatkozási lehetőségeket biztosítva számukra. A 360 Design Budapest mára nemcsak a kortárs design egyik fontos platformjává vált, hanem az iparági tudásátadás és versenyképesség növelésének kulcsfontosságú eszközévé is.