Ismét megnyitotta kapuit a Magyar Divat & Design Ügynökség által szervezett, Red Dot-díjas 360 Design Budapest kiállítás, amely idén egy különleges, történelmi helyszínen, a Nyugati Pályaudvar egykori várótermében prezentálja a hazai és regionális designszcéna legjavát. A több mint 300 műtárgyat felsorakoztató tárlatot exkluzív tárlatvezetések is színesítik.
A Budapest Design Week központi eseményeként megrendezett 360 Design Budapest kiállításon több mint 100, hazai és nemzetközi alkotó, közel 300 izgalmas alkotását fedezheti fel a közönség. A kiállítás programját ingyenes, interaktív tárlatvezetések is színesítik, melyek során elismert művészek és szakemberek saját művészeti nézőpontjukból vezetik végig az érdeklődőket a bútorokból, lakberendezési kiegészítőkből, illetve ipar- és képzőművészeti alkotásokból álló tárlaton. Így a látogatók személyes történeteken keresztül ismerhetik meg a magyar és regionális kreatívipar remekeit, valamint közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a művészekkel és az alkotásokkal, új perspektívákat nyerve a design és művészet területein. Az idei kiállítás kiemelt figyelmet szentel az oktatásnak és a szakmai ismeretek bővítésének: a szervezők élményalapú tárlatvezetéseket biztosítanak szakképzési és felsőoktatási intézmények számára is, hogy minél több fiatal és szakember ismerkedhessen meg a kortárs design legfontosabb irányzataival.
Október 16-án, szerdán 19 és 20 óra között Osvárt Judit, a kortárs magyar desigszíntér egyik prominens alakja indította el az exkluzív tárlatvezetések sorát. Judit, aki hosszú évekig a Budapest Design Hét kurátoraként formálta a hazai designkultúrát, jelenleg az ELLE Decoration magazin főszerkesztőjeként, a Studio Barath munkatársaként segíti a hazai designszcéna fejlődését. Emellett immár négy éve a svájci Richemont Group által alapított Michelangelo Alapítvány magyarországi nagyköveteként elsősorban fiatal tehetségek mentorálására és a kézművesség támogatására fókuszál. Judit mélyreható szakmai tapasztalata és szaktudása révén egyedi perspektívából tárta fel a design világát, vezetésével a látogatók átfogó betekintést nyerhettek a magyar kortárs design legjelentősebb alkotásaiba.
Október 17-én, csütörtökön 20 és 21 óra között Szamosi Zsófia, Jászai Mari-díjas színművész, egy egyedülálló tárlatvezetés keretében mutatta be a látogatóknak a kortárs művészet és design metszéspontjait. Zsófia a Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerzett diplomát, majd az Oscar-díjas Mindenki és a Cannes-ban debütáló Egy nap filmek főszerepeivel örökre beírta magát a nemzetközi és hazai színház-és filmtörténetbe. A pandémia időszaka alatt színházi tanulmányait kiegészítve lakberendezői képesítést szerzett, régi szenvedélyének, az építészetnek és designnak hódolva. Tárlatvezetésén személyes történeteit ötvözi művészeti tapasztalataival, bemutatva, hogyan fonódik össze a színművészet és a lakberendezés, különösen a tér és a design kapcsolatának vizsgálatában.
Október 18-án, pénteken 18 és 19 óra között Vitáris Iván, az Ivan & The Parazol zenekar frontembere különleges tárlatvezetésre invitálja az érdeklődőket. Tervezői diplomáját a Műszaki Egyetemen szerezte, így a zene mellett képzőművészet és a design iránti szenvedélye is jelentősen meghatározza munkásságát. Tárlatvezetése során a magyar és térségi design hagyományait, azok történeti gyökereit, valamint a művészetek és a mindennapi élet összefonódását vizsgálja, ezáltal a látogatók Iván szakmai rálátásán keresztül fedezhetik fel a design és a művészet között húzódó mélyebb összefüggéseket, egy autentikus és kreatív perspektívából.
Október 19-én, szombaton 14 és 15 óra között Tombor Zoltán, nemzetközileg elismert fotográfus mesél a 360 Design Budapest kiállításán prezentált művekről. Tombor, aki a kilencvenes évek közepén kezdte fotográfusi pályafutását Budapesten, majd Milánó és New York meghatározó művészeti közegeiben építette karrierjét, mára a divat- és portréfotózás egyik legismertebb alakjává nőtte ki magát. Munkáit olyan rangos lapokban publikálták, mint a The New York Times, Time, Vogue és Harper’s Bazaar, hazatelepülése óta azonban elsősorban művészeti projekteken dolgozik, alkotásai számos intézményi és magángyűjtemény részét képezik. Tárlatvezetése során bepillantást nyújt a divat- és portréfotózás világába, saját művészeti szemléletén keresztül tárva fel az alkotások esztétikai finomságait.
Október 20-án, vasárnap 13 és 14 óra között Keller Adél, fiatal tartalomgyártó és a Budapesti Gazdasági Egyetem kereskedelem és marketing szakának hallgatója exkluzív tárlatvezetés során vezeti végig a látogatókat a kiállótérben, miközben átfogó képet nyújt a magyar divat és design világáról, valamint annak rejtett részleteiről. Adél 17 évesen kezdte pályafutását a divatszcénában, ezután hat szezont eltöltött a Budapest Central European Fashion Week tartalomgyártói csapatában. Tárlatvezetése során betekintést nyújt a magyar divatmárkák és tervezők munkájába, különös figyelmet fordítva a hazai designerek támogatására és a kreatív ipar jövőjének alakítására. Fiatal kora ellenére mély elkötelezettséggel fordul a magyar divat felé, friss és inspiráló nézőpontját pedig személyes tapasztalatain keresztül osztja meg az érdeklődőkkel.
Végezetül, az eseménysorozat záróakkordjaként, október 20-án, vasárnap 16 és 17 óra között Nemes Márton, nemzetközileg elismert képzőművész koronázza meg a tárlatvezetések sorát. Márton ipari formatervezés és a festészet területén szerzett diplomát, majd 2018-ban egyetemi tanulmányait a rangos londoni Chelsea College of Arts mesterképzésén zárta. Festészeti és szobrászati elemeket ötvöző alkotásai, valamint multimediális installációi dinamikus térélményt hoznak létre, amelyek szinte kiszakítják a nézőt a valóság nyersességéből, egy színes, vibráló színmezőbe vezetve őket. A képzőművész a 2024-es 60. Velencei Képzőművészeti Biennálén képviseli Magyarországot, „Techno Zen” című kiállításával, Kopeczky Róna kurátorral karöltve. A tárlatvezetés során a látogatók bepillantást nyerhetnek Nemes Márton művészi univerzumába, miközben felfedezhetik a kiállított designtárgyak mögött húzódó esztétikai elveket és konceptuális megközelítéseket.