Vértessy Dorottya

Vértessy Dorottya 2024-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kerámiatervezés mesterképzésén. Munkája által célja, hogy a kortárs iparművészeten és a kerámia anyagán keresztül, a tárgyak narratíváját kiemelve üzeneteket közvetítsen, aktualitásokra reflektáljon, különböző társadalmi, szociális vagy pszichológiai problémákra nyújtson megoldást a művészet eszközeit alkalmazva.

A tárgyakról

Vértessy Dorottya a munkájával az egyik legelterjedtebb evészavar típusra, az anorexia nervosára kíván reagálni. Ma Magyarországon legalább 30.000 diagnosztizált anorexiás beteget tartanak számon, közülük 10 éven belül minden 12. beteg életét veszti a betegség szövődményeinek következtében. „Ezzel elmondható, hogy az anorexia az egyik legnagyobb halálozási aránnyal rendelkező pszichiátriai zavarnak számít országban. Ezen adatok ellenére sajnos elmondható, hogy a társadalom megítélése a betegséggel kapcsolatban igencsak negatív. A legkomolyabb problémát az jelenti, hogy sokan szkeptikusan állnak az anorexiához. Csupán lesoványodott embereket látnak, amire egyértelműnek vélik a megoldást; enni kéne. Azonban a probléma nem ennyire egyszerű, nem tudható le csupán fizikai kezeléssel. A betegség az ember pszichéjében dől el, így a gyógyuláshoz is a pszichológián keresztül keresendő az út.”

A művész célja, hogy a társadalom ezen tagjainak felnyissa a szemét, rávilágítson a probléma komolyságára és arra ösztönözze az embereket, hogy kellő megértéssel közeledjenek a betegséggel küzdők felé. Ezt egy abszurd tárgycsoport tervezésével és megvalósításával kívánja elérni, mellyel célja, hogy az anorexiás betegek ételhez és evéshez fűződő viszonyát, illetve ehhez köthető viselkedésformáikat vizsgálja, azok tipikus elemeit értelmezze és kiemelje. A tárgyak a funkció helyett sokkal inkább a konceptualitást helyezik előtérbe, kialakításukkal, formai megoldásaikkal kívánja bemutatni az anorexiások különböző lelki folyamatait, evéshez fűződő gondolatait és viselkedésformáit Can you eat all? című munkájában.

(Vértessy Dorottya)
Gombóc (Vértessy Dorottya)
Kukorica (Vértessy Dorottya)
Leves (Vértessy Dorottya)
Rizs (Vértessy Dorottya)
Tojás (Vértessy Dorottya)
Bab (Vértessy Dorottya)
Borsó (Vértessy Dorottya)