Rajnai Laura
Rajnai Laura az Óbudai Egyetem RKK Terméktervező Intézet végzős hallgatója Ipari termék- és formatervező mérnök szakon. Anyagközpontú tervezői szemléletet követő alkotó, munkáit a biológia és a design összefonódó, szerencsés kapcsolata jellemzi. A szélsőségek elkerülésére, a fenntarthatóságra és a tradíció-innováció közötti egyensúly megteremtésére törekszik. A környezeti és társadalmi felelősségvállalás jegyében munkáinak a funkció betöltése mellett installációs szerepet is szán, a COFFEEINARE-01 asztalilámpa is ebben a szellemben készült el. A projektből egy Tudományos Diákköri dolgozat is született, mellyel második helyezést ért el a 2024. április 19-én rendezett Tudományos Diákköri Konferencia Óbudai Egyetem RKK terméktervező szekciójában. Elmélyült, kitartóan kísérletező, elemző tervezői gondolkodással rendelkező hallgató.
A tárgyról
COFFEENAIRE-01 asztali lámpa
A COFFEENAIRE-01 asztali lámpa a COFFEENAIRE négy világítótestből álló termékcsalád egyetlen, már elkészült darabja. A világítótest tervezése az első tollvonástól kezdve a kivitelezésen át, a termék életút végi kezeléséig környezettudatos szemlélettel történt. Főbb alapanyagai az üveg, beton és egy 100%-ban lebomló, jól komposztálható, kávézaccot tartalmazó biopolimer.
Miért a kávézacc?
„Számtalan pozitív élettani és biológiai tulajdonsága mellett a kávé/ kávé fogyasztása kulturális és szocializációs szempontokból is nagy szerepet tölt be életünkben, hiszen számtalan barátság, ismeretség köttethet egy jó kávé mellet. Ezen felül a kávézacc egy olyan konyhai hulladék, amely sokunk háztartásában nap mint nap keletkezik, kezelésének számtalan módja van, ennek ellenére legtöbbször nem fordítunk kellő figyelmet erre.”
A lámpa az elvárt funkciók elvégzése mellett installációs, figyelemfelkeltő szereppel is rendelkezik, melynek központjában a fenntarthatóság, a műanyag helyettesítésére alkalmas alternatívák, a hulladékcsökkentés és a hulladék kezelése áll.
A lámpához való kötődést az alapanyagon kívül a forma/technológia is erősíti. Működtetése a világítótest egy egyértelműen jelzett pontjának megérintésével lehetséges, így nemcsak szentimentálisan, hanem fizikailag is kapcsolódhatunk a tárgyhoz, és ezáltal a témához is.