Pálfi Lujza

Pálfi Lujza Mária a művészeti tanulmányait a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégiumban kezdte, ahol 2016 és 2021 között üveg szakon tanult. Itt vált számára fontossá a szakma, és döntött úgy, hogy egyetemi szinten is folytatja a képzést. 2021 és 2022 között a Pécsi Tudomány Egyetem Művészeti Karán Ba Tárgyalkotás szakon, azon belül Üveg szakspecializáción. Az első év után felvételizett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Tárgyalkotás szak Üveg szakspecializáció képzésére, ahol 2022-ben kezdte el tanulmányait, és jelenleg is ott folytatja a képzését.

Ezen kívül több kiállításon is részt vett, és egy díjat is elnyert. 2019-ben megnyerte a Magyar Alkotó Művészek Országos Egyesületének Iparművészeti Díját. 2021-ben a Kiskép Galériában kiállították a Képző- és Iparművészeti Szakgimnáziumban elkészített vizsgamunkáját. 2023-ban részt vett a Glass Art Now! Venice Glass Week csoportos kiállításán Velencében. 2020, 2021, 2022 és 2023-ban részt vett a Goszthony Mária Nemzetközi Üvegművészeti Alkotótelep nyári szimpóziumán. Illetve 2024-ben néhány munkáját kiállították a Glaspring kortárs üvegművészeti csoportos kiállításán.

A tárgyakról

Trófea

Ez a projekt egy egyetemi feladat volt, amely egy üvegtrófea tervezését és létrehozását követelte meg egy díjátadó ünnepségre. Pálfi Lujza az Európai Roma Spirit Díj (ERSA) megtervezését választotta, mert ez a díj az európai roma közösség támogatására és integrációjára összpontosít, ami számára fontos és társadalmilag érzékeny ügy. Az ERSA elismeri azokat az egyéneket és szervezeteket, akik a roma kisebbség életkörülményeinek javításán dolgoznak. Az üvegtrófea egy csavart háromszög alakot mutat, amely utal a roma zászlón lévő piros kerékre, és szimbolizálja nomád életmódjukat. A csavaró mozgás dinamizmust és mozgást ad az alaknak, emelve a rózsamotívumot, ami szintén fontos a roma kultúrában. Az összefonódó formák a roma közösség szolidaritását képviselik.

Beaujolais és Burgundy ólomkristály boros pohár

A Beaujolais bor inspirálta, ami könnyed, gyümölcsös vörösbor a francia Beaujolais régióból, leggyakrabban gamay szőlőből készül, carbonic maceration technikával. A pohár formáját a Vylyan borászat Bogyólé borához tervezte Pálfu Lujza, amit a kehely gömb alakja idéz vissza, illetve a szár és a pohár találkozásánál található bogyó forma is erre utal. A falvastagsága egészen a bogyóig mélyed ki, ettől a pohár alján mindig marad egy kis bor, aminek visszatükröződése szőlőszemre emlékeztet. A készlet terveiből elkészült Burgundy borospohár, mely öblösebb, testesebb a vörösbor jellegéhez igazodva. A burgundi borok a francia Burgundia régiójából származnak, leginkább pinot noir és chardonnay szőlőfajtákból. A piros burgundi borok testesek, bogyós gyümölcsös aromákkal, míg a fehérek gazdagok, krémesek, gyümölcsös vagy ásványi jegyekkel. A poharak formatervezése hangsúlyozza az illatokat, ideális a borok kostolásához.

They are bodyless

A projekt célja egy meghatározott testrész, a fej absztrahálása volt, amely a testünk legkifejezőbb része. A vonásokban és a tekintetben rejlik a legtöbb tulajdonságunk, ettől válunk önmagunkká. Az arc ábrázolása nagy jelentőséggel bír a művészet történelmében, és a kortól függően fokozatosan érzelmesebbé válik. A képen látható üveg szobrok különböző színekben és formákban absztrakt módon jelenítik meg a fejet. Az egyes darabok fúvással készültek, és a belső buborékok a meleg üveg beszívásával jöttek létre, ezzel kölcsönözve nekik arcvonásokat. Minden egyes szobor egyedi karaktert sugároz, a színek és formák változatossága pedig kifejezi az emberi arcvonások sokféleségét és mélységét.

They are bodyless (Pálfi Lujza)
They are bodyless (Pálfi Lujza)
They are bodyless (Pálfi Lujza)
They are bodyless (Pálfi Lujza)
They are bodyless (Pálfi Lujza)
Trófea (Pálfi Lujza)
Trófea (Pálfi Lujza)
Beaujolais és Burgundy ólomkristály boros pohár (Pálfi Lujza)