Onka Allmayer-Beck

Onka Allmayer-Beck egy kerámiaművész, aki 1979-ben született Bécsben, ahol jelenleg is él. 2004-ben a Londoni Művészeti Egyetem Central Saint Martin’s College of Art and Design intézményében szerzett diplomát női divattervezés szakon. 2013-ban úgy döntött, hogy abbahagyja a divatiparban végzett munkát, és szabadúszóként folytatja.

Ekkor kezdett el festeni agyagtányérokra és -tálakra, így a kerámiák gyorsan a fő érdeklődési területévé váltak. Később talált egy mestert, aki mindent megtanított neki az agyagról és a fazekasságról, majd vásárolt egy fazekas korongot és egy kemencét, hogy saját kerámiákat készíthessen. Tovább bővítette tudását a kerámiakészítés terén Oroszországban, ahol megismerkedett a slab-building technikával, amelyet ma is alkalmaz.

2015-ben visszaköltözött Bécsbe, hogy a szenvedélyére, az agyagra összpontosítson. Hamarosan Onka kifejlesztette saját jellegzetes stílusát, és kerámiatárgyai külön-külön személyiségekként kezdtek életre kelni. Kreációi dinamikusak és nagy elismerésnek örvendenek. Mindegyik más, mivel mind kézzel készült. Termékei tárgyaktól középpontokig és edényekig terjednek. Néha vázák vagy gyertyatartók is készülnek.

Onka nemrégiben a gasztronómiai iparba is betört, egyedi kerámiakollekciókat készítve minden ügyfél számára.

 

A tárgyakról

Kerámia n.345

Ez a kerámia egy szokatlan, organikus formát mutat. Egy zöld, henger alakú edény, amelyből szabálytalanul kiemelkedő csöves nyúlványok törnek elő, játékos, szobrászati jelleget kölcsönözve a műnek. Az egyenetlen felület és az aszimmetrikus kialakítás hangsúlyozza a kézzel készült jellegét.

Az élénk zöld szín és az absztrakt szerkezet egyszerre idézi a természetes és a szürreális elemeket. A csövek szerves növekedésekre vagy ágakra emlékeztetnek, utalva a növényi életre vagy mikroszkopikus formákra. A darab a funkcionalitás és az absztrakció találkozásánál áll, egyszerre szolgál edényként és szoborként.

Erőssége abban rejlik, hogy egyedi alakjával és hívogató, matt felületével bevonja a nézőt. A tárgy Allmayer-Beck formával és anyaggal való játékos kísérletezését tükrözi, bemutatva, hogyan képes olyan darabokat létrehozni, amelyek elmossák a határvonalat a művészet és a funkcionális tárgyak között. Ez a kerámia interakcióra és értelmezésre invitál, megmutatva a művész azon képességét, hogy vizuálisan és tapinthatóan is izgalmas munkákat alkosson.

Kerámia n.278

Ez az Onka Allmayer-Beck által készített kerámiamű egy feltűnő, rácsszerű struktúra élénk zöld színben. Függőleges és vízszintes gerendák összekapcsolódásából áll, így egy hengeres rácsot alkot, organikus, kézzel formált textúrával. A kerámia fényes felülete kiemeli szobrászati jellegét, míg a gerendák szabálytalan, szinte csontformájú alakja természetes formákat idéz.

A nyitott keret lehetővé teszi, hogy a fény áthaladjon rajta, dinamikus árnyékokat vetve, fokozva a tárgy és környezete közötti interakciót. A szilárd kerámia anyag és a légies, nyitott szerkezet közötti kontraszt elmosódott határvonalat teremt a funkcionális tárgy és az absztrakt szobor között.

Ez a darab Allmayer-Beck formával, anyagisággal és a merevség és az organikus szabálytalanság közötti feszültséggel való további kísérletezését tükrözi. A nézőket arra ösztönzi, hogy foglalkozzanak térbeli tulajdonságaival, miközben megkérdőjelezi a struktúra és az üresség közötti határokat. Minimalista, mégis részletgazdag kialakításával a mű vonzó vizuális és tapintható élményt nyújt.

(Onka Allmayer-Beck)
(Onka Allmayer-Beck)
(Onka Allmayer-Beck)