Galántai Maja
Galántai Maja a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tervezőgrafika alapképzésén szerzett diplomát, jelenleg pedig a mesterképzés hallgatója. Számos terület iránt érdeklődik: korábban jégkorongedzői és faipari technikusi képesítést is szerzett, valamint ezen a területeken munkát is vállalt. Asztalosként szerzett tapasztalatait a grafikai tervezés során is hasznosítja, különösen egyedi csomagolások kialakításában. A tervezőgrafika területét a lehető legszélesebb spektrumon kívánja művelni, érdeklődése kiterjed mind a digitális, mind a fizikai termékek tervezésére. Munkáit több kiállításon is bemutatták, továbbá a MOME-n elnyerte a Best of Grafika díjat és a Stefán Lengyel Kiválósági Ösztöndíjat, az RGB Kreatív Awards-on Stencil Type Specimen könyve Blue minősítést kapott, és a DNA Paris Design Awards-on a Gogol: Egy őrült naplója sorozat főcímével Winner minősítésben részesült.
A tárgyról
Retrofuturista zenedobozok
Az idei félév során a retrofuturizmust és Immanuel Kant filozófiáját vizsgálta. Két projektje szorosan kapcsolódik egymáshoz: a második projektje az első továbbgondolása, ezért a két munkát együtt mutatja be. A retrofuturizmus a sosem volt idők iránt érzett nosztalgia, egy műfaj, amely ötvözi a múltat, a jelent és a jövőt, ezért célja mindhárom idősík ábrázolása volt.
Az ötlete kiindulópontja az útépítés volt. Számára egy önmagába visszatérő út jól ábrázolja mindegyik idősíkot. Immanuel Kant filozófiája is az útkeresésben jelenik meg, hiszen a meglévő tapasztalatok segítségével alakítjuk a jövőt. Egy olyan társasjátékot tervezett, amelyben a játékosoknak ezt az utat kell megépíteniük, majd a győzelem érdekében módosítaniuk, amíg létrejön egy körút.
Második tervezésénél Kant kapcsán a végtelenség fogalmán gondolkodott. Gyakran érzi a tervezései során, hogy már mindent feltaláltak. Hogyan lehet az emberi kreativitás végtelen, ha mindent a múlt kontextusában tudunk csak vizsgálni? Ez tulajdonképpen a retrofuturizmus mozgatórugója is. Célja az volt, hogy valahogy ábrázolni tudja a végtelent. Munkája során konzulensei Hegyi Béla és Nagy István támogatták, valamint Gáspár Gergő technikai segítséget nyújtott.
A társasjátéka körbezárt út építése és ennek az útnak a formálása a második tervezése alapja is. Arra gondolt, mi lenne, ha ezek a formák valóban áramot vezetnének. A projektjében adatot közvetít hangok segítségével. Az ABC minden karakteréhez rendelt egy-egy frekvenciát és időtartamot, majd ennek segítségével a szakdolgozatából komponált egy zenét. Ezt a hangsort a hatszögletű dobozokban megtalálható chippekre osztotta szét, így egy doboz a szakdolgozatának csak egy részletét tartalmazza.
Fontos, hogy csak akkor szólal meg a zene, ha az út körbe záródik. A dobozok számának növelésével lehet hozzájutni a teljes adathoz, vagyis a különféle utak építése során a lejátszott zene folyamatosan változik. Kilenc darab zenedobozt készített, de ez a rendszer lehetőséget biztosít több doboz használatára is. Akár végtelen számú dobozzal is lehetne játszani, ami végtelen mennyiségű adatot szólaltat meg, ezzel egyidőben pedig a felépíthető utak száma is végtelenre növekszik. Így valósult meg az eredeti elképzelése.