Line and Round

Hevesi Annabella 2020-ban szerezte meg mesterdiplomáját formatervező művészként a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. 2018 óta a Line and Round stúdió vezető tervezője, ahol eleinte belsőépítészeti feladatokkal, jelenleg pedig egyedi bútortervezéssel és termékfejlesztéssel foglalkozik. Cégével olyan ügyfelekkel dolgoztak együtt, mint a Magyar Zene Háza, az Operaház, a Sopron Basket vagy a Four Seasons Hotel. Munkáját több hazai és nemzetközi elismerés illette már, többek között elnyerte a Design Shanghai Best Commercial Product design díját, a lipcsei Grassimesse fődíját, a milánói A’Design award arany minősítését, az ArtHungry fődíját, a Magyar Formatervezési Díj különdíját, valamint két alkalommal jelölték munkáját az EDIDA Magyarország az Év terméke kategóriájában. Az elmúlt másfél évben lehetőséget kapott, hogy bemutatkozzon különféle nívós szakmai kiállításokon – Stockholmban, Milánóban, Sanghajban, Nápolyban, Lipcsében és Berlinben. 2024-ben egyik Roly-Poly lámpája bekerült a lipcsei Iparművészeti Múzeum (Grassi Museum Für Angewandte Kunst Leipzig) állandó gyűjteményébe, valamint Dedas kanapéja a Magyar Iparművészeti Múzeum kortárs design gyűjteményébe. Emellett 2023-ban Bella Gáborral megalapították a Self and Scope brandet, amely a független terveik „termékesítésére”, és kereskedelmi tevékenységére fókuszál.

 

A márkáról

A Line and Round stúdiót Hevesi Annabella, a tervezés vezetője, és Bella Gábor, a gyártás vezetője alapította. Ez egy interdiszciplináris stúdió, amely bútor-, ipari- és belsőépítészeti tervezési szolgáltatásokat nyújt. Egyedi tárgyakat terveznek és termékeket fejlesztenek, a koncepcióalkotástól és a tervezési kutatástól kezdve egészen a végtermék művészeti irányításáig. Bármilyen méretben dolgoznak – a kütyüktől egészen az építészeti léptékű projektekig – és a tervezési folyamat bármely szakaszában részt vesznek. Megközelítésük a költői és a technológia-orientált tervezés között egyensúlyoz. Ügyfeleik márkák, gyártók, építészek és befektetők. Számukra a jó design alkalmazkodó és rugalmas.

 

A tárgyakról

FABLE szék

A formaterv a Betone Podcast megbízásából készült. Miért van szüksége egy Podcast cégnek egyedi ülőbútorra? A podcast stúdiójában, illetve a különböző szakmai konferenciákon, színpadi helyzetben kulcsfontosságú, hogy az ülőbútor kielégítsen egy speciális ülésfunkciót: a benne ülő személy egyszerre sugározzon formálisabb magabiztosságot a néző számára, és egyszerre legyen hosszú ideig kényelmes, biztosítson védettséget ahhoz, hogy a szorongó interjúalany feloldódjon. Emellett egy ilyen tárgynak reprezentációs szerepe is van: ideális felület, amin keresztül egy brand kiemelheti tulajdonságait, megmutathatja értékrendjét. Az tervező által tervezett szék szimbolikusan ötvözi a Podcast műfajának – és a Betone arculatának – kétpólusú karakterét. Izgalmas volt az alkotó számára, ahogy talán az egyik legősibb emberi tevékenység, a történetmesélés – illetve a történetek meghallgatása, és a podcast technológiai modernsége, újszerűsége egymásnak feszül.

A Betone arculati színeit (korallvörös, türkizkék), valamint a márka és a podcast fő karakterjegyeit elemezve a tengeri korallok gráfszerű struktúrái jelentek meg az alkotó előtt analógiaként. A korallok hasonlóan épülnek, növekednek, ahogyan egy történet, vagy ahogy a Betone. Szimbóluma a kapcsolatteremtésnek, a találkozásoknak, a kommunikációnak, az összeköttetésnek. Ráadásul a korall közege a víz, melynek fodrozódása a hanghullámok terjedésével is párhuzamba állítható. A megbízó szerette volna, ha a fa megjelenik a bútoron, így a bútor váza juharfából készül – olyan finom csomóponti megoldásokkal és profilozással, amely a korallok formavilágát idézi. Ez a vázszerkezet ugyanakkor egyfajta archaikus ‘szövőszékként’ működik – a szövés szintén a történetmesélés esszenciális szimbóluma. A kárpitozott párnázat alatti elasztikus támasztást kézzel készült, csomózott/szövött felület képezi. Erre kerülnek rá a komplex plasztikájú párnák, 3D szövésű, modern kárpittal. A múlt és a jelen az anyagokban, technológiában, szerkezetben és stílusban egyaránt tetten érhető.

Pulses

Sou Fujimoto a Magyar Zene Háza épületét Budapest legnagyobb zöldövezetébe integrálta. Az épület átmenet a belső és a külső tér között – a formák és felületek a természetből eredeztethetőek. Egyedi kanapét kellett terveznie Hevesi Annabellának, amely három ember informális egyeztetéséhez szükséges ülőhelyzetet biztosít egy rámpa előtti, nyitott és átmeneti térben. Ez a tér egyfajta ‘előcsarnok’ a ház dolgozói számára, ahová vendégeket is hívhatnak. A bútor pozitív fogadtatása miatt az üzemeltetők végül úgy döntöttek, hogy a színpadon, reprezentatív tárgyként is szeretnék használni a kanapét, továbbá tervezett hozzá egy két és egy egyszemélyes konfigurációt. Tervező koncepciója az épület adottságaira és az általa elemzett téri ökoszisztémára reflektál – a fényekre, a terek típusaira, az organikus, de tiszta formákra, a természetes meleg színekre és anyagokra. A kanapé görbülete természetszerű, additív struktúraalkotási a forma külső kontúrja felé, válik egyre egyszerűbbé és nagyvonalúbbá a forma. A kanapé organikus formáját szabályos elemekkel kontrollálta – például a háttámla enyhe dőlésszögét egy sík mentén elvágólagosan határozta meg – ezáltal az épület geometriai tisztaságára is utalva: az épület bár nagyon organikusnak tűnik, az alaprajz valójában egy szabályos kör.

FABLE (Line and Round)
FABLE (Line and Round)
FABLE (Line and Round)
FABLE (Line and Round)
Pulses (Line and Round)
Pulses (Line and Round)
Pulses (Line and Round)
Pulses (Line and Round)