Hajnal Gyeviki
Gyeviki Hajnal második generációs keramikusművész: édesanyja, Tóth Magdolna Sára keramikusművész és tanár nyomán találkozott először az agyag szeretetével. Szakmai alapjait a szegedi művészeti szakközépiskolában kerámia szakon majd a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen kerámiatervezés szakon szerezte, ahol jelenleg végzős mesterszakos hallgató. Tanulmányaival párhuzamosan, az alapdiploma megszerzése után nem sokkal önálló kézműves vállalkozásba és alkotói tevékenységbe kezdett. Ennek közvetlen előzménye a koronavírus okozta válság volt, így külföldi szakmai gyakorlat helyett édesapja dél-alföldi tanyáján találta magát. Mind tervezőként és alkotóként meghatározóan hatottak rá közvetlen megfigyelései a tanya élővilágáról, klímájáról. Szakmai hitvallását is ekkor fogalmazta meg: szeretne olyan tárgyakat és rendszereket létrehozni, melyek az élővilág – benne az ember és a nem-emberek – jóllétét támogatják. Hogy minél kézzelfoghatóbb legyen ez a vízió, tudását permakultúrás képzéseken és humánökológia tanfolyamon bővítette. Jelenleg Budapesten él és alkot. Tagja az Oktopusz Stúdiók budapesti közösségi műhelynek, a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesületnek (FISE) és a Magyar Permakultúra Egyesületnek (MAPER).
Hosszútávú szakmai tervei között szériagyártható ökodesign termékpaletta összeállítása áll, mely a hasonló törekvésű hazai kézművesek és tervezők termékeinek összefogása mentén valósulna meg.
Szakmai elismerései közül a Homo Faber Guide – kiváló európai kézműves mestereket és feltörekvő tehetségeket listázó – adatbázisban való 2021-es megjelenésére a legbüszkébb, melynek kurátora a svájci Michelangelo Foundation, hazai nagykövete Osvárt Judit.
Díjai között szerepel a 2018-ban két pályaművel elnyert tajvani FRANZ RSP Nemzetközi Porcelántervezési Ösztöndíj (International Porcelain Design Scholarship) illetve a 2021-ben kapott Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj az Emberi Erőforrások Minisztériuma által, melynek nyomán 2022-ben Béres Bíborka kortárstáncművésszel megalapította a Soil Society Sciart tudományos-művészeti kollektívát. A társulat többek között az ELKH TAKI (Talajtani Intézet) tudománykommunikációs projektjeiben vesz részt jelenleg is.
2022-ben a BJCEM és a Food Wave európai szervezetek támogatásával ösztöndíjat nyert egy rezidenciaprogramra Torinóba, melynek keretében az „Every Food is a Landscape” nevet viselő csoportos kiállításon is részt vett egy installációval (kurátor: Marco Trulli).
Inspirációs forrásai a talajtan, a humánökológia, a vidéki élet és az ökodesign.